Zapisz się - Szkoła pływania Zapisz się - Obozy/Półkolonie
Skip to main content


Notice: Undefined variable: heading in /home/klient.dhosting.pl/nafaliwaw/nafali.waw.pl/public_html/wp-content/themes/na-fali/content-single.php on line 9
News


Notice: Undefined variable: desc in /home/klient.dhosting.pl/nafaliwaw/nafali.waw.pl/public_html/wp-content/themes/na-fali/content-single.php on line 10

Czym właściwie jest piłka wodna?

O co w tym chodzi?

Piłka wodna (z ang. waterpolo) jest grą zespołową, w której zawodnicy dwóch przeciwnych drużyn rywalizują ze sobą w celu zdobycia większej liczby bramek. Waterpolo jest sportem jak każdy inny, a jednocześnie jest tak odmienne od wszystkiego co widzieliście do tej pory.

Na pierwszy rzut oka piłkę wodną określilibyśmy jako mieszankę pływania oraz piłki ręcznej – po części jest to fakt – w każdej drużynie na boisku znajduję się sześciu zawodników „z pola” oraz bramkarz (niczym w piłce ręcznej!). Zawodnicy rywalizują na basenach olimpijskich na boiskach o wymiarach 20m szerokości i 30m długości oraz o minimalnej głębokości 2m – to oznacza, że podczas meczu zawodnik nie dotyka dna basenu, a na powierzchni utrzymuje się dzięki sile mięśni oraz poprawnej techniki pracy nóg i utrzymania się na wodzie.

Jednak piłka wodna oprócz faktu, że jest sportem zespołowym nie raz i nie dwa pozostawi zawodnika samemu sobie. Oczywiście wymagana jest dyscyplina taktyczna, trzymanie się wytycznych ustalonych przed meczem oraz realizacja założeń trenera. Mimo to należy pamiętać, że waterpolo jest sportem bardzo fizycznym oraz kontaktowym – podczas każdej akcji (czy to w obronie czy w ataku) zawodnicy walczą o pozycję z przeciwnikami zazwyczaj w sytuacjach „jeden na jeden” wykonując akcje rodem z zapasów.

Historia i teraźniejszość waterpolo

Piłka wodna jest najstarszą drużynową dyscypliną olimpijską i znajduję się w programie igrzysk nieprzerwanie od 1900 roku w Paryżu. Kobiety jednak rozegrały swój pierwszy mecz na igrzyskach dopiero 100 lat później w Sydney.

Obecnie piłka wodna zyskuję coraz większą popularność na całym świecie. Oczywiście największym zainteresowaniem ciesząc się w krajach bałkańskich takich jak Grecja, Serbia, Chorwacja, Czarnogóra oraz bliżej nas Węgry, a jednocześnie prezentujące bardzo wysoki poziom zarówno w rogrywkach krajowych jak i zagranicznych Niemcy, Włochy czy Hiszpania przyciągają coraz większe rzesze kibiców.

W Polsce obecnie posiadamy dwa poziomy seniorskich rozgrywek Mistrzostw Polski (Ekstraklasa oraz 1 liga). Piłka wodna w Polsce jest jeszcze sportem niszowym i może trochę niedocenianym. Podlega pod Polski Związek Pływacki (obok takich dyscyplin jak skoki do wody, pływanie artystyczne czy pływanie na wodach otwartych (open water). Jednocześnie należy zauważyć, że dzięki współpracy nowej prezes PZP – Otylii Jędrzejczak (niegdyś wybitnej Polskiej pływaczce) z Polskimi klubami, piłka wodna powoli zyskuje coraz większą popularność również w naszym kraju. Jeszcze na początku tego roku po długiej nieobecności naszych reprezentantów na arenie międzynarodowej (głównie spowodowanej przez pandemie) na turniej eliminacyjny Mistrzostwa Europy wysłana została nasza reprezentacja seniorów. A parę miesięcy później reprezentacja Polski U15 rywalizowała (już na turnieju finałowym!) w Mistrzostwach Europy a kadra U16 pojechała na pierwsze w tej kategorii Mistrzostwa Świata. Jeśli chodzi o rozgrywki krajowe to obecnie w Polsce najniższą kategorią rozgrywanych zawodów na szczeblu ogólnokrajowym jest U13.

Czy piłka wodna to sport dla mnie?

Jedynym sposobem aby na prawdę się przekonać będzie wybranie się na trening i spróbowanie. Jednak jeśli potrafisz dobrze pływać, lubisz sporty drużynowe i dreszczyk sportowej rywalizacji? Powinno się spodobać. Tak jak już wspominaliśmy, musisz jedynie dobrze pływać (przynajmniej trzema stylami), potrzebujesz jedynie stroju kąpielowego, a tego jak się poruszać, podawać, strzelać, dryblować czy poruszać się na boisku w tym nienaturalnym dla człowieka środowisku jakim jest woda – nauczą cię trenerzy.